Członkowie zespołu Pink Floyd
Syd Barrett
Legendarny, pierwszy lider Pink Floyd, genialny twórca, ale i tragiczna postać, której życie załamało się wskutek uzależnienia od narkotyków i choroby psychicznej. Był członkiem Pink Floyd jedynie trzy lata, zaś jego działalność muzyczna trwała lat 7. Razem z Pink Floyd muzyk nagrał dwa albumy: "The Piper at the Gates of Dawn" w 1967 roku i "A Saucerful of Secrets" z 1968 roku.
Syd Barret na początku lat 70'.
Ze względu na narkotyki, Barret stał się dużym obciążeniem dla kolegów z zespołu. Potrafił na przykład przez cały koncert grać tylko jeden akord. Czasami wychodził na scenę i nie wydusił z siebie żadnego dźwięku. To właśnie z powodu kłopotów z Barrettem, Floydzi zdecydowali się zatrudnić Davida Gilmoura. Po wyrzuceniu Barretta z Pink Floyd nie został on pozostawiony samemu sobie. David Gilmour pomagał mu w solowej karierze, a później pilnował, by do końca życia spływały do niego tantiemy z przebojów, które napisał. Z owych tantiemów utrzymywał się do końca życia całkowicie rezygnując ze sceny. Syd Barrett zmarł 7 lipca 2006 w swoim domu w Cambridge w wieku 60 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z cukrzycą i rak trzustki.
Roger Waters
Urodził się 6 września 1943 roku w Great Bookham. W 1965 wraz ze Sydem, Nickiem i Rickiem założył zespół Pink Floyd. Głównym liderem nowo utworzonego zespołu był Syd, jednakże wraz z jego problemami zdrowotnymi wzrastała rola Rogera Waters'a. Pod koniec 1967 roku zastąpił wspomnianego wcześniej Barrett'a Davidem Gilmour'em. To właśnie ten skład – z Gilmourem i Watersem – miał doprowadzić zespół do największe świetności, w latach 70. owocując albumami, które do dziś cieszą się największym uznaniem krytyki i publiczności. Pomysły Waters'a stawały się bodźcem i motywem przewodnim dla tworzonych przez Pink Floyd albumów koncepcyjnych.
Roger Waters w czasach obecnych.
Sielanka nie trwała jednak długo; dał się wtedy we znaki członkom zespołu charakter ich lidera. Ostatecznie po najgorzej od ponad dekady sprzedającym się albumie zespołu - The Final Cut - w 1985 roku Waters podjął decyzję o zakończeniu działaności grupy. Po kilku letnim konflikcie obie strony konfliktu uzyskały prawo do utworów, a po wielu latach - w 2005 roku - doszło do ponownego charytatywnego koncertu grupy w starym składzie; co zakończyło wieloletni konflikt między trzema jego członkami, a Waters'em. Po działalności w Pink Floyd skupił się na projektach solowych wydając trzy albumy koncepcyjne i ścieżkę dźwiękową do filmu, które wszakże nie osiągnęły imponujących wyników sprzedaży.
David Gilmour
Urodził się 6 marca 1946 roku w Cambridge. David został zaproszony do współpracy z Pink Floyd w styczniu 1968 roku; miał uzupełniać skład jako drugi gitarzysta obok coraz bardziej nieobliczalnego Barretta. Pierwsze konflikty między Gilmourem, a Rogerem Watersem zaczęły pojawiać się pod koniec lat 70., kiedy basista zaczął przejmować coraz większą kontrolę nad zespołem, a stosunki między nimi znacznie się pogorszyły. Na wiosnę 1978 roku Gilmour wydał swój pierwszy, solowy album, a płyta znalazła się w pierwszej dwudziestce brytyjskich list przebojów.
David Gilmour w czasach obecnych.
Kiedy w 1985 roku Waters odszedł z Pink Floyd, to właśnie Gilmour przejął kontrolę nad grupą. Nowy album Pink Floyd, "A Momentary Lapse of Reason", stworzony i nagrany z Nickiem i Rickiem ukazał się w 1987, a towarzyszyła mu wielka, światowa trasa koncertowa. Po "The Division Bell", ostatniej studyjnej płycie Pink Floyd z 1994, zespół udał się na kolejne i również ostatnie międzynarodowe tournee. W 2015 roku wydał swój ostatni - czwarty - solowy album Rattle That Lock, który zwieńczył udaną trasą koncertową. David Gilmour jest także uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów, w 2011 został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
Richard Wright
Urodził się 28 lipca 1943 roku w Londynie. Wright obok Barretta, Masona i Watersa był założycielem grupy i obok Gilmoura głównym twórcą brzmienia zespołu. W 1979, wskutek kłótni i złych relacji z Watersem, został usunięty przez niego z grupy. W 1983 roku wraz z Davidem Harrisem utworzył zespół Zee, z którym rok później wydał jedyny album – Identity. W 1987 powrócił do Pink Floyd, zachęcany przez Davida Gilmour'a. Jego najbardziej znaczące dzieła dla macierzystej formacji to "The Great Gig In The Sky" i "Us And Them" z albumu "The Dark Side of the Moon".
Richard Wright w okolicach 2007 roku.
Nie sposób jednocześnie pominąć znaczenia partii Richarda w słynnych utworach, które podpisane są nazwiskami wszystkich członków Pink Floyd: "Time", "Echoes" czy "Shine On You Crazy Diamond" (pod tym ostatnim podpisani są Waters, Wright i David Gilmour, który z czasem przejął funkcję lidera po odejściu Watersa). Zmarł po krótkiej walce z rakiem w 2008 roku - co definitywnie przekreśliło szanse reaktywacji Pink Floyd.
Nick Mason
Urodził się 27 stycznia 1944 roku w Birmingham. Jest jedynym członkiem zespołu, który grał w nim przez cały okres jego istnienia bez żadnych przerw. We Floydach był odpowiedzialny za instrumenty perkusyjne, a oprócz tego Mason jest współautorem kilku najpopularniejszych kompozycji Pink Floyd, takich jak „ Echoes ” i „ Time ”. Niemniej jednak patrząc przez pryzmat innych członków zespołu Nick był z nich najmniej "płodny" jeśli chodzi o kompozycje utworów.
Nick Mason w czasach obecnych.
Odnosząc się do stylu jego gry na perkusji był on niewątpliwie łagodniejszy niż w innych progresywnych zespołach rockowych tamtych czasów. Jak sam wspominał podczas gry chciał on "przekazywać emocje", a niekoniecznie popisywać się szybkością lub techniką. Inną jego pasją są są wyścigi samochodowe. Często bierze udział w wyścigach, siadając za kierownicą aut historycznych i najnowszych. Pięciokrotnie startował w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans.